Light of wavelength 589.3 nm is incident normally on the slit of width 0.1 mm. What will be the angular width of the central diffraction maximum at a distance of 1m from the slit?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.68°
b
1.02°
c
0.34°
d
None of these
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Angular width of central maxima =2λd=2×589.3×10−90.1×10−3rad=0.0117×180π=0.68∘