Light of wavelength 4000 Ao is incident on a metal plate whose work function is 2 eV. What is maximum kinetic energy of emitted photoelectron?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.0 eV
b
1.1 eV
c
0.5 eV
d
1.5 eV
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
If the maximum kinetic energy of photoelectrons emitted from metal surface is Eo and W is the work function of metal thenEk=hv-Wwhere Iv is the energy of photon absorbed by the electron in metal.∴Ek=hcλ−Wwherev=cλPutting the numerical values, we haveEk=6.6×10−34×3×1084000×10−10×1.6×10−19−2eVEk=3.1−2=1.1eV