Light of wavelength 6000 Ao is incident on a single slit. First minimum is obtained at a distance of 4 mm from the centre. If the width of the slit is 0.3 mm, then distance between slit and screen will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 m
b
1.5 m
c
2 m
d
2.5 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let distance of first minimum be y.∴a sinθ=1·λ⇒a·yD=λ ⇒D=ayλ=0.3×4×10-66000×10-10m⇒D=2 m
Light of wavelength 6000 Ao is incident on a single slit. First minimum is obtained at a distance of 4 mm from the centre. If the width of the slit is 0.3 mm, then distance between slit and screen will be