Light of wavelength λ strikes a photo electric surface and electrons are ejected with maximum kinetic energy K. If K is to be increased to twice its original value, the wavelength must be changed to λ'. If λ=6200 Ao and λ'=5000 Ao, Then value of k is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.26 eV
b
0.86 eV
c
0.48 eV
d
1.62 eV
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
(3)hcλ=ϕ+k....1 and hcλ'=ϕ+2k....22−1, k= hcλ'−hcλ= 124005000−124006200Ao=0.48 eV