Light of wavelength 5.0 x 10-7 m falls on a pair of narrow slits separated by a distance (2d). The interference pattern on a screen placed 2.0 m away shows that there is darkness at the position exactly opposite to each slit. The separation between the slits
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5 mm
b
1.0 mm
c
2.0 mm
d
5×10−7 mm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
we know that β=λD2dHere, tho distance between two dark fringes is equal to the separation between the slits i.e β =2d(2d)=λD(2d) or (2d)2=λD or (2d)=(λD) so (2d)=5⋅0×10−7×2⋅01/2=10−3m=1⋅0mm