Light with an energy flux of 19 W/ cm2 falls on a non-reflecting surface at normal incidence' If the surface has an area of 20cm2, the average force exerted on the surface during the span of 30 min is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1⋅2×10−6N
b
1⋅5×10−6N
c
2×10−6N
d
3×10−6N
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Total energy falling on the surfaceU=18W/cm2×(30×60s)×20cm2 =6⋅48×105J Now, momentum p=Uc=6⋅48×1053⋅0×108kg−m/s=2⋅16×10−3kg−m/s Average force exerted F=pt=2⋅16×10−330×60=1.2×10−6N