Light with an energy flux of 20 W/cm2 falls on a non-reflecting surface at normal incidence. If the surface has an area of 30 cm2 the total momentum delivered (for complete absorption) during 30 minutes is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
36 × 10–5 kg m/s
b
36 × 10–4 kg m/s
c
108 × 104 kg m/s
d
1.08 × 107 kg m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The total energy falling on the surface isU=IAt=20 Wcm2 x 30 cm2 x 30 x 60 sec= 20 x 30 x 1800 jouleTotal momentum delivered (for complete absorption)P=UC=20 x 30 x 18003 x 108= 36 x 10-4 kg m / s