Lights of two different frequencies, whose photons have energies 1eV and 2.5eV respectively, successively illuminate a metal whose work function is 0.5eV. The ratio of the maximum speeds of the emitted electrons will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1:5
b
1:4
c
1:2
d
1:1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Einstein equation KEmax=E− Work function; ⇒12mv2=E−W∴12mV12max12 mV22max=1−0.52.5−0.5=14 ⇒ V1maxV2max=12