A linear aperture whose width is 0.02 cmis placed immediately in front of a lens of focal length 60 cm. The aperture is illuminated normally by a parallel beam of wavelength 5×10-5 cm. The distance of the first dark band of the diffraction pattern from the centre of the screen is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.10 cm
b
0.25 cm
c
0.20 cm
d
0.15 cm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here,a=0.02 cm=2×10-4 mλ=5×10-5 cm=5×10-7 mD=60 cm=0.6 mPosition of first minima on the diffraction pattern,y1=Dλa=0.6×5×10-72×10-4=15×10-4 m=0.15 cm