A linear harmonic oscillator of forte constant 2x106 N/m and amplitude of 0 . 01 m has a total mechanical energy of 160 J. Its
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
maximum PE. is 100 J
b
maximum K.E. is 100 J
c
maximum PE. is 160 J
d
minimum PE. is zero
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Elastic potential energy, =12kx2=12×2×106×(0⋅01)2=100J TLe enerry is converted into kinetic onergy . . Maximum K.E. = 100 I Given that total mechanical energy is 16O j Hence maximum potential enerry is 160 j So, b and c are correct.