A linear object of height 5 mm is placed on the principal axis of a concave lens of focal length 20 cm at a distance of 20 cm from the lens and the object is perpendicular to the principal axis. Then size of its image is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5 mm
b
7.5 mm
c
2.5 mm
d
4 mm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1V−1(−20)=1(−20)⇒V=−10 cm∴ size of imagesize of object=Vu=−10−20⇒ size of image = 5×12=2.5 mm