A liquid of density 0.85 g/cm3 flows through a calorimeter at the rate of 8.0 cm3/s. Heat is added by means of a 250 W electric heating coil and a temperature difference of 15oC is established in steady-state conditions between the inflow and the outflow points of the liquid. The specific heat for the liquid will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.6 kcal/kgK
b
0.3 kcal/kgK
c
0.5 kcal/kgK
d
0.4 kcal/kgK
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
This is a problem on 'flow calorimeter' used to measure specific heat of a liquid.Amount of heat supplied to the water per second by the heating coil =QS=250J=2504186kcalThe volume of liquid flowing out per second 1=8.0cm3 =8×10−6m3Mass of this liquid =(0.85)×1000×8×10−6kgTemperature rise of this mass of liquid =15∘CHence, 2504186=mst=0.85×8×10−3×s×15Hence, s=250×1034186×0.85×8×15=0.6kcal/kgK