A liquid is kept in a cylindrical vessel which is rotated along its axis. The liquid rises at the side. If the radius of the vessel is 5 cm and the speed of rotation is 4 rev/s, then the difference in the height of the liquid at the centre of the vessel and its sides is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
16 cm
b
2 cm
c
40 cm
d
4 cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given R = 5 cm, w = 2p (4) rad/s. Using y=ω2x22gthe required level difference is y. When x = R, y=(8π)2(5×10−2)2×9.8=16 cm.