A litre of dry air at STP expands adiabatically to a volume of 3 litres. If γ=1.40, the work done by air is: (31.4=4.6555) [ Take air to be an ideal gas)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
100.8J
b
90.5J
c
60.7J
d
48J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given : P1=1atm, T1=273K, V1V2 =13 Adiabatic Process, P1V1γ=P2V2γ Final Pressure, P2=P1V1V2γ =1atm131.4 = 14.6555=0.215 atmNow , work done in adiabatic process =P1V1−P2V2γ−1=(1)(1)−(0.215)(3)1.4−1=0.8875 atm−lt =0.8875×1.01325×105 Pa ×10−3 m3 = 89.9J ≃90.5 J (closest)