A Lloyd’s mirror of length 5 cm is illuminated with monochromatic light of wavelength λ=6000A0 from a source 5 cm from its near edge. Find the fringe width on a screen 120 cm from the source . The perpendicular distance of the source from the mirror is 1 mm.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
36 cm
b
3.6 cm
c
0.36 cm
d
0.036 cm
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In a plane mirror, image is formed behind it as the object is in front of it. So, d = 2 mm = 0.2 cm, D = 120 cm , λ=6000A0=6000×10−8cm. Therefore, fringe width, β=λDd=6×10−5×1200.2=0.036 cm