A load resistance of 3 kΩ is connected in the collector circuit of an amplifier using common emitter configuration with β=50 and input resistance 500 Ω. If the input current is changed by 40 μA then by what amount does the output voltage change:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3 V
b
4.5 V
c
6 V
d
9 V
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ΔIC=β×ΔIB=50×40×10−6 = 2 mAΔV0=ΔICRC=2×10−3×3 × 103 = 6 V