A log of wood of mass 120 kg floats in water. The weight that can be put on the raft to make it just sink should be (density of wood = 600 kg/m3)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
80 kg
b
50 kg
c
60 kg
d
30 kg
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Volume of log of wood V = massdensity = 120600 = 0.2 m3Let x be the weight that can be put on the log of wood.So weight of the body = (120 + x)×10NWeight of displaced liquid = Vσg = 0.2 ×103×10The body will just sink in liquid if the weight of the body will be equal to the weight of displaced liquid.(120+x)×10 = 0.2×103×10⇒ 120+x = 100 x = 80 kg