A long solenoid of diameter 0. 1 m has2×104 turns per metre. At the center of the solenoid, a 100-turn coil of radius 0.01 m is placed with its axis coinciding with the solenoid axis. The current in the solenoid is decreased at a constant rate from + 2 A to -2A in 0.05 s. Find the total charge (in μC) flowing through the coil during this time when the resistance of the coil is 40π2Ω.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 8.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The mutual inductance of solenoid coil systemM=μ0n1N2A2=μ0n1N2πr22=4π×10-7×2×104×100×π×0.012=8π2×10-5HEMF induced in the coil, e2=-M∆i∆t=-8π2×10-5×-2-20.05=640π2×10-5VRequired charge:q=i∆t=eR∆t=640×π2×10-540π2×0.05=8μC