A long straight non-conducting string carries a charge density of 40 μC/m. It is pulled along its length at a speed of 300 m/s. What is the magnetic field at a normal distance of 5 mm from the moving string?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.8 × 10−7 tesla
b
3.2 × 10−7 tesla
c
2.5 × 10−7 tesla
d
5 × 10−7 tesla
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The moving string behaves like a current, thereforei=40 × 10−6 C/m 300 m/s=1.2 × 10−2 AThen B= μ0i2πr = 2 × 10−7 ×1.2 × 10−2 0.005= 4.8 × 10−7 T