A long straight vertical wire carries a current of 10 ampere flowing upwards through it at a place where the horizontal component of the earth’s magnetic induction is 0.3 gauss. Then the total magnetic induction at a point 5 cm due north of the wire is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.7 gauss
b
0.5 gauss
c
0.1 gauss
d
0.4 gauss
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
magnetic field due to the straight conductorB=μ0I2πR=2×10-7×105×10-2=4×10-5=0.4 gaussits direction will be towards west on the north side of wire.earth magnetic field at any point is towards north hence they are perpendicular net magnetic field 0.32+0.42= 0.5 G