A long straight wire carries a certain current and produces a magnetic field2×10-4 Weber m2 at a perpendicular distance of 5 cm from the wire. An electron situated at 5 cm from the wire moves with a velocity 107m/s towards the wire along perpendicular to it. The force experienced by the electron will be (charge on electron 1.6×10-19C)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.2 N
b
3.2×10-16 N
c
1.6×10-16 N
d
zero
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The situation is as shown in the figure. Here, v=107 m/s,B=2×10-4 Wb/m2 The magnitude of the force experienced by the electron is F=evBsinθ (∴v→ and B are perpendicular to each other) =evBsin90° =1.6×10-19×107×2×10-4×1 =3.2×10-16 N