Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A long straight wire carries a current, I = 2 ampere. A semi-circular conducting rod is placed beside it on two consuding parallel rails of negligible resistance. Both the rails are parallel to the wire. The wire, the rod and the rails lie in the same horizontal plane, as shown in the figure. Two ends of the semi-circular rod are at distances 1 cm and4 cm from the wire. At time t = 0, the rod starts moving on the rails with a speed v = 3.0 m/s (see the figure).A resistor R=1.4Ω and a capacitor C0=5.0μF are connected in series between the rails.At time t = 0, C0 is uncharged. Which of the following statement(s) is(are) correct ?μ0=4π×10−7 SI units. Take ln⁡2=0.7

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Maximum current through R is 1.2×10−6 ampere

b

Maximum current through R is 3.8×10−6 ampere

c

Maximum charge on capacitor C0 is 8.4×10−12 coulomb

d

Maximum charge on capacitor C0 is 2.4×10−12 coulomb

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

→ Here V is instantaneous velocityEmf⁡AB=∫(V¯×B¯)⋅dx =V∫μ0i2πxdxε=μ0iV2πln⁡(4)ε−i1R=qC⇒i1=dqdt ……..(i)ε=μ0i2π(ℓn4)(V) For maximum charge dqdt=i1=0 From (1) ε=qCImax=μ0iV2πln⁡(4)×C0=8.4×10−12CFor maximum current q = 0⇒ i1=εR;μ0iV2πln⁡(4)R=1.2×10−6Amp
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A long straight wire carries a current, I = 2 ampere. A semi-circular conducting rod is placed beside it on two consuding parallel rails of negligible resistance. Both the rails are parallel to the wire. The wire, the rod and the rails lie in the same horizontal plane, as shown in the figure. Two ends of the semi-circular rod are at distances 1 cm and4 cm from the wire. At time t = 0, the rod starts moving on the rails with a speed v = 3.0 m/s (see the figure).A resistor R=1.4Ω and a capacitor C0=5.0μF are connected in series between the rails.At time t = 0, C0 is uncharged. Which of the following statement(s) is(are) correct ?μ0=4π×10−7 SI units. Take ln⁡2=0.7