Lower end B of a thin rod AB of length 1 m is made to move with a constant velocity of 1 m/s as shown in figure. Initial angle of inclination the rod with horizontal is 900. Then magnitude of angular acceleration of the rod at t = 0.5 second is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
32 rad/s2
b
12 rad/s2
c
23 rad/s2
d
13 rad/s2
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
At time t, Let θ be the angle of inclination of the rod with horizontal and at that instant of time ‘e’ is the instantaneous centre of velocity of the rod. Therefore instantaneous angular velocity of the rod is given by ω=VBBC = Vl sin θ⇒ α = dωdt = − Vl cosec θ cot θNow, cos θ = vtl and at t=0.5 sec, cos θ = 1 × 0.51 = 12⇒ θ=600.∴ At t=0.5 s, α = − 1V cosec 600. cot 600 rad/sec2⇒ α = −23 . 13 rad/sec2 = −23 rad/sec2.