An LR circuit having L = 4H, and R=1 Ω E = 6 V is switched on at t = 0. The power dissipated in joule heating at t = 4 s is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
140 W
b
120 W
c
110 W
d
100 W
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The time constant of the circuit isλ=LR=41=4 sThe current at t = 4 s is thereforei=ER1-e-t/λ=61-1e=6 A×0.63 A=3.8 AThe power dissipated in Joule heating = i2 R=(3.8 A)2×10Ω=140 W