An L-shaped tube with a small orifice is held in a water stream as shown in fig. The upper end of the tube is 10.6 cm above the surface of water. What will be the height of the jet of water coming from the orifice? Velocity of water stream is 2.45 m/s
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Zero
b
20.8 cm
c
10.6 cm
d
40.0 cm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to Bernoulli's theorem, h=v22g ⇒h=(2.45)22×10=0.314=31.4 cm∴ Height of jet coming from orifice =31.4−10.6=20.8 cm