M is a fixed wedge. Masses m1 and m2 are connected by a light string. The wedge is smooth and the pulley is smooth and fixed. m1 = l0 kg and m2 = 7.5 kg. When m2 is just released, the distance it will travel in 2 seconds is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.8 m
b
7.5 m
c
4.0 m
d
6.0 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
F.B.D of m1 and m2Equation of motionFor m1 : T -m1g(12) = m1a-----(i)For m2 : m2g -T = m2a------(ii)From (i) and (ii), a = (m2-m12)(m1+m2)g = 107m/s2Hence distance travelled by block m2 in 2 sec; usings = ut+12at2s = 0×2+12(107)×(2)2 = 207m = 2.8 m
M is a fixed wedge. Masses m1 and m2 are connected by a light string. The wedge is smooth and the pulley is smooth and fixed. m1 = l0 kg and m2 = 7.5 kg. When m2 is just released, the distance it will travel in 2 seconds is