A 0.1 m long conductor carrying a current of 50A is perpendicular to a magnetic field of 1.25mT. The mechanical power to move the conductor with a speed of 1 m/s in a direction perpendicular to its length and perpendicular to its length and perpendicular to the magnetic field is,
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Magnetic force FB=ilB=50×0.1×1.25×10−3N=6.25×10−3N∴Power FB×v=6.25×10−3×1J=6.25mW