A 10 m long nichrome wire having 80Ω resistance has current carrying capacity of 5 A. This wire can be cut into equal parts and equal parts can be connected in series or parallel. What is the maximum power which can be obtained as heat by the wire from a 200 V mains supply (in KW).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
∵I=VR=20080=2.5A&P=V2R=(200)280=500 watt When the wire is divided into two equal parts and connected in parallel we get maximum power∴Resistance of each part =40Ω∴lmax=5A⇒Pmax=V2Req=(200)2(20)=2000W=2kw.