A 2m long thin rod of mass 10 kg and cross sectional area 5 mm2 is lying on a frictionless horizontal surface. A 1000 N force is applied to one end of the rod as shown in figure it young's modulus of the rod is 2×1011 N/m2, elongation produced in the rod is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5 mm
b
1 mm
c
2 mm
d
5 mm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
When the rod is observed from its own frame, pseudo force ma = 1000 N will act at the centre of mass C of the rod ∴ Elongation δ=P×BCAY=103×15×10−6×2×1011m=1 mm