Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 200 m long train starts from rest at t = 0 with constant acceleration 4 cm s-2. The head light of its engine is switched on at t = 60 s and its tail light is switched on at t = 120 s. Find the distance (in meter) between these two events for an observer standing on the platform.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 16.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The distance travelled by the head light of engine in 60 s iss1=ut+12at2=0×60+12×0.04×(60)2=72mThe distance travelled by tail light of the train in 120 s iss2=ut+12at2=0×120+12×0.04×(120)2=288mThus, the distance between these two events={288-(200+72)}m=16m
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring