A 2m wide truck is moving with a uniform speed v0 = 8m/s along a straight horizontal road. A pedestrian starts to cross the road with a uniform speed v when the truck is 4 m away from him. The minimum value of v so that he can cross the road safely is p5m/s. The value of p is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 8.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For safe crossing, the condition is that the man must cross the road by the time the truck covers the distance 4 + AC or 4 + 2cotθ∴ 4+2cotθ8=2/sinθv⇒v=82sinθ+cosθ For minimum v,dvdθ=0 ⇒ tanθ=2vmin=85m/s