Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A 2-m wide truck is moving with a uniform speed v0 = 8 ms-1 along a straight horizontal road. A pedestrian starts to cross the road with a uniform speed v when the truck is 4 m away from him. The minimum value of v so that he can cross the road safely is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.62 ms-1

b

4.6 ms-1

c

3.57 ms-1

d

1.414 ms-1

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let the man start crossing the road at an angle 0 with the roadside. For safe crossing, the condition is that the man must cross the road by the time the truck describes the distance (4 + 2 cot θ) 4+2cotθ8=2/sinθv or   v=82sinθ+cosθ  For minimum v,dvdθ=0 -8(2cosθ-sinθ)(2sinθ+cosθ)2=0   or   2cosθ-sinθ=0 tanθ=2, so sinθ=25,cosθ=15 vmin=8225+15=85=3.57 ms-1
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A 2-m wide truck is moving with a uniform speed v0 = 8 ms-1 along a straight horizontal road. A pedestrian starts to cross the road with a uniform speed v when the truck is 4 m away from him. The minimum value of v so that he can cross the road safely is