A machine gun is mounted on a 2000 kg car on a horizontal frictionless surface. At some instant the gun fires bullets of mass 10 gm with a velocity of 500 m/sec with respect to the car. The number of bullets fired per second is ten. The average thrust on the system is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
550 N
b
50 N
c
250 N
d
250 dyne
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
u = velocity of bulletdmdt= Mass thrown per second by the machine gun = Mass of bullet × Number of bullet fired per second =10g×10 bullet /sec=100g/sec=0.1kg/sec∴ Thrust =udmdt=500×0.1=50N