A machine gun is mounted on a 200 kg vehicle on a horizontal smooth road (friction negligible). The gun fires 10 bullets per second with a velocity of 500 m/s. If the mass of each bullet be 10 g, what is the acceleration produced in the vehicle ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
25 cm /s2
b
25 m /s2
c
50 cm /s2
d
50 m /s2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The momentum carried by each ball=m v = 0.010 x 500 = 5 kg m/s∴ Force = change in momentum in one second=5x10=50NSo, acceleration=50200=25cm/s2