A machine gun is mounted on a 2 quintal vehicle on a horizontal smooth road. (Friction negligible). The gun fires 10 bullets per second with a velocity of 500 no/s. If the mass of each bullet be 10 g, what is the acceleration produced in the vehicle?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
25 cm/s2
b
25 m/s2
c
50 cm/s2
d
50 m/s2
answer is E.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Momentum carried by each bullet = m v = (0.010 x 500) kg.m/s = 5 kg.m/sNow force = chan8e in momentum in 1s = 5 x 10N = 50N∴ Acceleration =(20/200)m/s2 =25cm/s2.