A machine which is 75 percent efficient, uses 12 joules of energy in lifting up a 1 kg mass through a certain distance. The mass is then allowed to fall through that distance. The velocity at the end of its fall is (in ms−1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
24
b
32
c
18
d
9
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Potential energy of a body = 75% of 12 J mgh = 9 J ⇒h=91×10=0.9mNow when this mass allow to fall then it acquire velocity v=2gh=2×10×0.9=18 m/s.