A magnet 10 cm long and having a pole strength of 2 amp-m is deflected through 30o from the magnetic meridian. The horizontal component of earth's induction is 0.32 x 10-4 T. The value of deflecting couple is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6 x 10-7 N-m
b
32 x 10-7 N-m
c
48 x 10-7 N-m
d
64 x 10-7 N-m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here M=10×10−2×2=20×10−2=0⋅2 amp-m 2∴τ=MBsinθ=0⋅2×0⋅32×10−4sin30∘=0⋅2×0⋅32×10−4×(1/2)=32×10−7N−m.