A magnet is 10 cm long and its pole strength is 120 CGS units(1 CGS unit of pole strength=0.1 Am). Find the magnitude of magnetic field ‘B’ at a point on its axis at a distance 20 cm from it.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.7×10-5 T
b
3.4×10-5 T
c
3.4×10-6 T
d
1.7×10-6 T
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The pole strength is m=120 CGS units= 12 AmMagnetic length (distance between poles) is 2l=10 cm or l=0.05 mDistance from the center of magnet is d=20 cm=0.2 m.The field B at a point on axial position is B=μ04π.2Mdd2−l22 ⇒B=μ04π.4mldd2−l22 ⇒B=10−7.4×12×0.05×0.2(0.2)2−(0.05)22B=3.4×10−5 T .
A magnet is 10 cm long and its pole strength is 120 CGS units(1 CGS unit of pole strength=0.1 Am). Find the magnitude of magnetic field ‘B’ at a point on its axis at a distance 20 cm from it.