A magnet makes 40 oscillations per minute at a place having magnetic field intensity H = 0.1 x 10-5 T. At another place, it takes 2.5 sec to complete one vibration. The value of earth's horizontal field at that place
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.25 x 10-6 T
b
0.36 x 10-6 T
c
0.66 x 10-6 T
d
1.2 x 10-6 T
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Frequency of oscillationn = 40 rpm = 0.67rps∴Time period =1n=1.5sec. Time period T=2π(I/MH)∝1/H or T1T2=H2H1 or H2=H1T1/T22 ∴H2=0⋅1×10−51⋅52⋅52=0⋅36×10−6T