A magnet is parallel to a uniform magnetic fleld. If it is rotated by 60o, the work done is 0.8 J. How much work is done in moving it 30o further?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.8 x 107 ergs
b
0.4 J
c
8 J
d
0.8 ergs
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
W=MB(cos θ1-cos θ2)When the magnet is rotated from 0o to 60o, then work done is 0.8 J.0.8=MB(cos 0o-cos 60o)=MB2⇒MB = 1.6Nm In order to rotate the magnet through an angle of 30o further, i.e., from 60o to 90o, the work done isW'=MB(cos 600-cos 900)=MB12-0=MB2=1.62=0.8 J=0.8 x 107 ergs