A magnetic dipole is placed under the effect of two magnetic fields inclined at 750 to each other one of the fields has a magnetic induction of 1.5X10-2T. The magnet comes to rest at an angle of 30° with the direction of this field, the magnitude of the other field is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5X10-2T
b
1.52X10-2T
c
1.52X10-2T
d
1.522X10-2T
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
At the equilibrium positionMB1sinθ1=MB2sinθ2Given θ1=30° and θ2=75°-30°=45° B1=1.5×10-2T B2=?∴B2=B1sinθ1sinθ2 ⇒B2=1.5×10-2×sin30°sin45°=1.5×10-2×1×22 ⇒B2=1.5×10-22T