A magnetic dipole is under the influence of two magnetic fields the angle between the two field directions is 600 and one of the fields has a magnitude of 1.2X10-2T. If the dipole comes to stable equilibrium at an angle of 15° with this field, what is the magnitude of the other field?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.39×10−3T
b
3.39×10−3T
c
4.39×10−3T
d
5.39×10-3T
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given B1=1.2×10−2TInclination of dipole with B1 is θ1=15°Therefore Inclination of dipole with B2 is θ2=60°-15°=45° As the dipole is in equilibrium the torque on the dipole due to the two fields are equal and opposite. If M is the magnetic dipole moment of the dipole, then ∴MB1sinθ1=MB2sinθ2⇒B2=B1sinθ1sinθ2⇒B2=1.2×10-2×sin15°sin45o=1.2×10-2×0.25880.707⇒B2=4.39×10-3T