The magnetic field due to a current carrying circular loop of radius 3 cm at a point on the axis at a distance of 4 cm from the centre is 54μT, What will be the value at the centre of the loop
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
250 μT,
b
150μT
c
125μT
d
75 μT
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The magnetic field due to a current carrying circular coil is given byB=μ0nir22r2+x23/2or 54=μ0ni(3)22(9+16)3/2=μ0ni×92×(5)2∴ μ0ni=54×2509=1500Bcentre =μ0ni2r=15002×3=250μT
The magnetic field due to a current carrying circular loop of radius 3 cm at a point on the axis at a distance of 4 cm from the centre is 54μT, What will be the value at the centre of the loop