Magnetic field due to a long solenoid of cross section 15 cm2 is 200 T. This solenoid crosses a square coil of area 2 m2 at its center such that length of solenoid is parallel to the axis of coil then magnetic flux linked through the square coil is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Zero
b
0.1 Wb
c
0.2 Wb
d
0.3 Wb
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Magnetic field due to the solenoid is along its length so θ=0∘ ϕ=B.A=200×15×10−4=0.3 Wb
Magnetic field due to a long solenoid of cross section 15 cm2 is 200 T. This solenoid crosses a square coil of area 2 m2 at its center such that length of solenoid is parallel to the axis of coil then magnetic flux linked through the square coil is: