The magnetic field inside a 2mH inductor becomes 0.8 of its maximum value in 20μs when the inductor is joined to battery. Find resistance of the circuit (ln5≈1.609)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
160 Ω
b
80 Ω
c
320 Ω
d
240 Ω
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
i∝B. ∴ current also becomes 0.8 of its maximum value t=τlogei0i0−icurrent i=i0(1-e-RtL) & τ=LRor 20×10−6=2×10−3Rloge5 =160 Ω