A magnetic field in a plane electromagnetic wave is given by BY=3×10−7sin[1.5x+5×108t]T. What is the wavelength of electromagnetic wave?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4.19m
b
2.20m
c
1.59m
d
3.6m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given equation is BY=3×10−7sin[1.5x+5×108t]TComparing the given equation with the equation of B=B0sin(2πxλ+2πtT) 2πλ=1.5 ⇒λ=2π1.5 ∴ λ=21.5×227=4410.5=4.19m