In a magnetic field of 0.05 T, area of a coil changes from 101 cm2 to 100 cm2 without changing the resistance which is 2 Ω. The amount of charge that flow during this period is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.5×10−6 coulomb
b
2×10-6 coulomb
c
10−6 coulomb
d
8×10−6 coulomb
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ϕ=B⋅A⇒Change in flux, △φ=B⋅△A=0.05(101−100)10−4 Wb = 5×10−6 Wb Now, charge, △Q=△φR=5×10−62 C=2.5×10−6 C