Magnetic flux linked with a closed circuit of resistance 10 Ω is given by ϕ=5t2-4t+1 weber, when t is time in second. Then induced electric current at t = 0 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.2 A
b
0.4 A
c
0.8 A
d
1.4 A
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ε=-dϕdt=(4-10t) volt At t=0, ε=4 volt ∴ At t=0, i=410 volt =0.4 volt.