The magnetic flux linked with a coil (in Wb) is given by the equation ϕ = 5t2 + 3t + 16. The magnitude of induced emf in the coil at the fourth second will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 V
b
33 V
c
43 V
d
108 V
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The magnitude of induced emf is given by|ε|=dϕBdt=ddt5t2+3t+16|ε|=10t+3+0 at t=4s|ε|=10×4+3|ε|=43V