Magnetic flux linked with a copper ring of resistance 10Ω is given by ϕ=(2+3t-4t2) Weber where t is the time in second. Then power dissipated in the ring at t = 1 s is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 W
b
2.5 W
c
4.5 W
d
5 W
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
induced emf, E=-dφdt=(8t-3)volt. At t=1sec, E=(8×1-3)volt =5volt. ∴Power =E2R=(5)210W=2.5 W